חמש סיבות להתרגש ממגילות ים המלח

בטח שמעתם על מגילות ים המלח בעבר, אבל לא רציתם אי פעם ללמוד עליהן יותר? להלן כמה סיבות טובות מאוד מדוע כדאי ללמוד יותר.

1) הם זקנים. אז מה? כן, טוב, אני מבין. סבא זקן, אבל היחיד שמתלהב ממנו אוֹתוֹ היא סבתא, וגם שם, הקסם פג לפני עשרים שנה. אבל המפתח אינו עידן מגילות ים המלח. במקום זאת, זו התקופה המדממת והסוערת שבה הם הוסתרו. זה היה בשנת 68 לספירה, ויהודה הייתה בעיצומו של המרד נגד השלטון הרומי. הקיסר נירון, הידוע לשמצה ברדיפת הנוצרים/היהודים בעקבות השריפה הגדולה של רומא, הטיל על הגנרל אספסיאנוס לסחוף את הלגיונות הרומיים ברחבי יהודה ולחסל את המרד היהודי. באמצע הקמפיין הזה, נירו הודח והתאבד. כשהאימפריה הרומית במהפך ויהודי יהודה מנהלים מלחמת אזרחים כמו גם נלחמים בהסתערות הרומית, החביאו שומרי המגילות את כתבי הקודש היקרים שלהם במערות בקומראן (אזור ים המלח שבו נמצאו).

2) הם לא שלמים. אפילו במגילות השמורה ביותר יש חורים וחסרים בהם קטעי טקסט. ספריית מגילות ים המלח נראית כמו פאזל לא גמור. מי יודע איזה מידע חיוני חסר? אף על פי כן, הטקסטים שיש לנו מרמזים על מושגים דתיים מטריפים.

3) ייתכנו מגילות שלא נתגלו שעדיין מסתתרות בארץ הקודש. חוקרים מעריכים כי עד עשרים מהמערות בקומראן אבדו, יחד עם תכולתן, עקב קריסה. בהיותן ממוטטות, לא ניתן למצוא את המערות הללו אלא אם כן נחפרו בטעות. מטמונים של מגילות עשויים להתקיים גם במקומות אחרים בארץ הקודש. עם זאת, אחיזת החנק של ישראל בזרימת המידע הזו הביאה לכך שחוקרים הטילו האשמות של קונספירציה אקדמית ו/או דתית.

4) קבוצות אינטרס גדולות לא רוצות שתדע עליהן. אבל בואו נודה בזה: אם מישהו אומר לך לא להסתכל על משהו, זה לא הדבר הראשון שאתה רוצה לעשות? ובכן, קבוצות אינטרס רבות לא רוצות שתסתכל, או לפחות, לא לעומק. בקרו בתערוכות של מגילות ים המלח, התפעלו מהשימור שלהן, העריכו את העתיקות שלהן, אבל אז עברו לתערוכת הזכוכית הפיניקית. עשה הכל מלבד להתעמק בהיסטוריה של המגילות, במשמעותן. כמה חוקרים שחשפו סודות בניגוד ל“גרסה הרשמית“ המאושרת, טענו לעונש החושפני של רדיפה אקדמית. האם חושבים חופשיים כמו רוברט אייזנמן ומייקל בייג’נט מטומטמים, כפי שהרשויות הדתיות בישראל היו רוצות שנאמין, או חוקרים צלולים שמשמיעים את קריאת ההיגיון? של אייזנמן מגילות ים המלח והנוצרים הראשונים מבהיר את רמת המלגה הגבוהה שלו, בעוד של בייג’נט ולי הטעיית מגילות ים המלח הופך את הטענה של „קונספירציה של קונצנזוס“ למתקבלת על הדעת. במשך כמה עשורים דחו חוקרים את העיכוב של ישראל בשחרור המגילות לציבור; עבודתם של מחברים אלה, בין היתר, מספקת ראיות חזקות לתמיכה בתיאוריה של שערורייה אקדמית. מדוע שלטונות ישראל היו כל כך איטיים לשחרר את מגילות ים המלח? אם אתה מאמין לחוקרים הרוויזיוניסטים, לרשויות הנוצריות היהדות והטריניטריות יש סיבה טובה לחשוש מסודות המגילות.

5) שומרי המגילות נטבחו לאחר שהחביאו אותן במערות. בעצם, הם מתו כדי לשמר את המגילות. נו… הם בטח החזיקו את המגילות במעט יותר יראת כבוד מאשר, נגיד, המקבילה התסריטאית של חוברות קומיקס, נכון? אז מה היה כל כך יקר במגילות ים המלח – לא לנו, אלא לשומריהן? האם היה סוד עמוק ואפל שהם היו מוכנים למות עבורו? או שהיו רק המגילות זֶה קָדוֹשׁ? כך או כך, כדאי שנרצה לדעת.

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.